Rozcestník
Profile for Postopach Profile for Horsky Vudce Profile for konankr Profile for Šmudlí
Náhodné fotky
a06P1060263 Vlado ve smyku sesedá před depem jako první Starý Smokovec 004 Bez tlačení do kopce by to nebylo ono

Nápad vyrazit na Island jsem měl již řadu let a tak po Thajsku, které si vybrala Zuzka, přišel na řadu můj výběr. Hned jsem tak věděl, kam pojedeme – na Island. Nápad jsme předhodili před řadu kamarádu a známých, až se nám vytvořila celkem početná skupinka zájemců, kteří pojedou s námi. Jenže zájemci odpadávali a odpadávali, a tak když jsme zbyli již sami, tak jsme nelenili a na konci února jsme koupili letenky. Asi kdybychom koupili dřív, měli bychom levnější letenky, ale cena za zpáteční letenku asi za 8 500 Kč se zavazadlem od Germanwings z Berlína do Keflaviku (na jediné mezinárodní letiště na Islandu), nám přišla dobrá. Pojištění jsme nechali zařídit přímo při koupi letenky u německé pojišťovny. Celkem nás to vyšlo asi 9 500 Kč. Letenka byla od 2.7.2015 do 20.7.2015.


Výbava na Island a další postřehy

Po koupi letenek už nebylo cesty zpět, a tak jsme se začali pomalu připravovat na překrásný Island. Bylo nám hned jasné, že je tam draho a podle vyprávění přátel jsme dospěli k názoru, že budeme kempovat ve vlastním stanu a stopovat.

001 Mapa

STAN – Vyzjistili jsme, že by nám náš stan JUREK TRAMP 3 měl stačit. Plánovali jsme i přechody hor (Landmannalaugar-Portsmörk-Skogarfoss – asi nejoblíbenější a nejlepší na Islandu, není zde nouze o Čechy :D), kde by nás mohlo i počasí hodně překvapit. Pro jistotu jsem stan ještě před odjezdem natřel z vnější strany impregnací Fabsil GOLD na stany. Výborná věc je předsíňka, která v tomto typu stanu výborně posloužila pro vaření pod stanem za deště a větru.

SPACÁKY – Použili jsme ty, které jsme měli doma – Husky (komfort -4st.C, extrém -10st.C), a Hannah hiker (komfort +6st.C, limit +2st.C, extrém -14st.C). Jen obecně k vhodnosti spacáku: limitní hodnota pro ženy je teplota komfort a pro muže teplota limit. Hannah byl pro mě dostačující, ale ráno mě občas zábly nožičky :D, to však rychle vyřešil ranní teplý čaj ;).

KARIMATKY – jsme chtěli skladné, a aby dostatečně izolovaly od studené země. Já už měl doma ideální, levný typ SOLEWA o tloušťce 2,5 cm, který byl dostačující, ale poslední dvě noci se mi stala samonafukovačka také samovyfukovačkou :D. Zuzce jsem tak dlouho vybíral, až jsem vybral to, co by se líbilo mně – PINGUIN SHERPA 38. Jedním slovem SUPER. Asi si ji koupím taky :D.

POLŠTÁŘEK – je výhodné mít něco pod hlavu, pro lepší komfort, což mě trklo těsně před odjezdem a tak jsem narychlo koupil nafukovací polštářky za 59 Kč/ks. Stačí doopravdy něco malého pod hlavu.

BATOHY – doporučuji si zkusit zabalit batohy tak týden před odjezdem. Náš plán vejít se do batohů – PINGUIN EXPLORER 75L a Solomon SKY 38L, byl zhatěn, při prvním tetrisováním věcí do batohů. Kamarád Michal nás zachránil. Půjčil nám KARIMOR JAGUAR 55-75L a to už bylo dostačující. Oba dva batohy bych rád pochválil. Plnily svoji funkci a dobře se nosily.

DALŠÍ VYBAVENÍ A POSTŘEHY

Plynová kartuše – bez plynové bomby – do letadla vám plynovou bombu nevezmou a na Islandu stojí podobně jako u nás a seženete ji na každé benzínce

Nádobí – postačí základní sada ešusu (2 kastroly), jedna sada odlehčených příborů (my měli 2 sety), 2 hrníčky (plastové kalíšky), houbička, utěrka, zapalovač (stačí, když pouze škrtá), švýcarský nůž

GPS navigace (děkujeme Martinovi za půjčení)

Trekové hole (při přepravě letadlem je nutné mít vše uvnitř batohu – i hole!!!)

Power bank – rozhodně se jedná o výborného pomocníka, sice elektriku najdete všude, ale také se téměř všude za ni v kempech platí (ADATA PV110 – v té době asi nejlepší poměr cena/výkon)

Nabíječky na elektronické přístroje – pokusit se o co možná největší redukci kabelů. Většinou nepotřebujete nabíjet vše najednou

Nabíjecí baterie – není potřeba, GPS navigace mi vydržela na troje sady tužkových baterek (navigaci, jsme používali jen v nutných případech), baterie se dají koupit na Islandu a nejou až tak drahé

Mobilní telefony s navigací, fotoaparát (kompakt – někdo by řekl, taková škoda, ale my nejsme žádní fotografové – hlavní je, abychom si Island užili my), outdoor kamerka (nedám na ni dopustit SJ4000 – zdařilá levná napodobenina GoPRO)

Lékárnička – v lékárničce jsme měli dezinfekci, náplasti, nůžky, cucací bonbóny proti bolesti v krku, širokospektrální antibiotika, algifen, endiaron, framikoinovou mast, olfengel, zodac, paralen, obvaz, sterilní jehlu, nouzovou záchrannou ALU deku. Naštěstí jsme nic z toho nepotřebovali. Dále jsme měli také aquatabs pro čištění vody z řek pro pití, které jsme nepotřebovali, pitná vode je na Islandu na každém rohu.

Jídlo – Rychlé večeře, čínské polévky, sáčkové polévky, ovesná kaše s ovocem (různé druhy), čaje, knackerbrot, tatranky, müsli tyčinky, flapjacky, corny, šumivé tablety – céčko, hořčík, sůl/pepř (nebylo potřeba), oregano si s sebou neberte, roste všude na Islandu :D,

Pas (stačí občanka, Island je v Shengenu), kartička pojištěnce

Platební karta – kartou tam můžete zaplatit téměř všude i např. ve špatně přístupném Landmannalaugaru, kde můžete pozorovat pobíhající prodejkyni z malého obchůdku, hledající signál se zdviženou rukou, v níž drží platební terminál :D. Měnili jsme asi 200 dolarů na letišti a bylo to zbytečné moc. Jediné místo, kde se nedá platit kartou, jsou autobusy státního dopravce (S), v některých autobusech (S) se ale platit kartou dalo.

Průvodce po Islandu – máme odzkoušený od Rough guides (kvalitní průvodce s podrobnými mapičkami (revize rok 2013)), ceny však v průvodci neodpovídaly, počítejte s vyššími částkami, než je v průvodci!!! Co se týká map, tak nejlepší a většinou zadarmo seženete v infocentrech, popřípadě přímo v kempech. V infocentrech a kempech dále můžete sehnat informace o odjezdech autobusů do různých částí Islandu. Počítejte s pořádnou pálkou (např. Bus z Víku do Hvolsvöluru vyšel na 700 Kč za osobu – to jsme chtěli zjistit, jak jsou autobusy drahé). Jsou rozdíly v ochotě v info centrech, info centrum ve Víku (za jedna), info centrum ve Skaftafellu (za tři).

Relativně levné nákupy potravin – jelikož se nám nepodařilo dlouho narazit na obchod Bónus s růžovým čuníkem v logu, tak jsme obchody ze začátku ani nenavštěvovali. Jinak Bónus je nejlepší variantou pro nákupy. Co my jsme si kupovali – toustový chléb (hodně drahý – půlka vyjde na 60-80 Kč), sladký zatočený šnek ohromných rozměrů s polevou (50 Kč) – je ale dobrý, Cotagge (Cotasela) cena asi jako u nás, tuňák v konzervě asi jako u nás, skyr (něco mezi jogurtem a tvarohem) – výborný a hutný je dražší, výborná čokoláda Sirius (místní) 150g (50 Kč). Máslo relativně levné, jen ho prodávají ve velkých množstvích; Sýr – nejmenší balení 400g (drahé) a maso (drahé). Bónus je určitě v Hveragerdi, Reykjavíku, už si dále nepamatuji, kde jsme ho viděli.

Kempy – Vybavenost kempů je srovnatelná, ceny a servis se však liší. Např. Výborné kempy s rodinnou atmosférou a nižšími poplatky za ubytování pod stanem jsou ve Skogarfossu, Hveragerdi (v ceně je i sprcha, vařič, zbylé jídlo, plynové bomby od jiných kempařů), Vestmanské ostrovy (v ceně je i sprcha, vařič, rychlovarná konvice, toustovač, zbylé jídlo, plynové bomby od jiných kempařů). Další kempy jsou již dražší a některé kempy si počítají 500 ISK (cca 100 Kč) za 5 minutovou sprchu. Pro koupel je lepší zajít do místných termálních bazénů, kde vás vstup vyjde okolo 600 ISK (cca 120 Kč) za osobu neomezeně. Více o kempech v cestopisu.


Další >>


 

Konankr

Konankr

Jsem obyčejný ženatý kluk, který se věnuje organizaci výletů všeho druhu a je pro každou srandu. Věnuji se Geocachiungu od roku 2011 a mými koníčky jsou hlavně organizování sportovně turistických akcí a psaní cestopisů z cest, dále poté cyklistika, treky na horách, běhání, posilovna, plavání, příroda, zvířata a pouštění se do bláznivin typu - prolézání kanálů v Praze, absolvování Spartan race a obecně překonáváním sám sebe. Jinými slovy prostě Outdoor. Člověk nemá sedět doma na zadku u televize, či se poflakovat po hospodách, či užívat si luxusu na úkor poznání života okolo sebe. Je důležité se nebát a vystoupit z komfortní zóny, protože až tam začíná život.

More Posts - Website

Follow Me:
Facebook

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

2 Responses to Island 2015 (Stopem)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *