Rozcestník
Profile for Postopach Profile for Horsky Vudce Profile for konankr Profile for Šmudlí
Náhodné fotky
aDSCF0870 12_Kola jsou na svých místech Strútur Prachovské skály

Do Pece pod Čerchovem jezdím už víc než 30 let, jako „lufťák“ z Plzně. Můj dřívější zaměstnavatel měl kdysi v Peci tzv. rekreační středisko ROH – U rybníku Mlýneček.  Naštěstí už moc lidí neví, co bylo tzv. Revoluční Odborové Hnutí (brrr). Po zrušení ROH jsem využíval pronájmy různě po Peci. A v roce 2004 jsme si koupili chatu pod vodárnou. Za ty dlouhé roky jsem poznal nádhernou přírodu Českého lesa. S rybníky, lesy i kopečky, které připomínají Šumavu. Hranice Šumavy ostatně není příliš daleko – prochází nedalekým Koutem na Šumavě. Za Šumavu bych ale neměnil. Je sice krásná, ale v sezóně tam snad ani nemá cenu jezdit. Pro pěší i cyklo-turisty tam není kam plivnout. Český les je pravý opak. Tam při vyjížďkách málokdy někoho potkáte. Není tam sice ani infrastruktura, ale to nevadí. Před čilým turistickým ruchem dávám přednost klidu. A toho si „hu nás“ užívám dostatečně.

Na Horním Chodsku jsem poznal i spoustu skvělých lidí a kamarádů. Překvapilo mě, kolik je tam výborných sportovců. Časem jsem se seznámil s Jendou Ledvinou a Vencou Riedererem z Trhanova a Chodova. Poté i se Standou Černým (taky z Plzně), známějším pod přezdívkou Turboš. Opravdoví cyklisté se nám amatérům totiž smějí, že si neholíme nohy. A říkají nám proto „čmeláci“. Protože má Standa nohy hodně chlupaté a jezdí hodně rychle, dostal přezdívku Turbočmelák, nebo Turboš. A s touhle partičkou podnikáme už pár let cyklo vyjížďky po Českém lese, často zakončené posezením u piva. Pivo a „odborné“ tlachy po vyjížďce prostě k cyklistice patří. Ať si kdo chce, co chce, říká. Občas zkusíme nějaký cyklo maraton nebo triatlon. A tahle skupina má také největší zodpovědnost za organizaci Železňáka.

K triatlonu jsem ale prvně čuchnul v Nejdku u Karlových Varů. Jeden čas jsem tam dělal. Cyklistika je na Karlovarsku hodně oblíbená. V Nejdku pořádala skupina cyklistických nadšenců triatlon pro amatéry. Závodí čtyřčlenná družstva na distancích 0,4 – 24 – 2,4. Nejdecký (silniční) triatlon se jezdí dodnes. I když dobu „největší slávy“ už má za sebou. Největší sláva znamenala to, že jelo asi 20 lidí. Za hodinu a půl byli všichni v cíli a pak byl zhruba 16ti hodinový bujarý večírek. V současné době to má trochu jiný – klidnější – průběh, ale pořád je to moc příjemná akce.

Hned napoprvé mně triatlon chytil. Ne, že by mi šel. Naopak. Jezdím jen trochu na kole. Běh mám hodně slabej a plavání ještě horší.  O co jsem v TT slabší, o to víc mně ale baví. Triatlonů pro veřejnost, kde můžu startovat (a zároveň se příliš výsledkově neztrapnit) je dost málo. A tak vznikla myšlenka, podpořit tento skvělý sport. A zároveň umožnit amatérům/veřejnosti, zkusit si ho a trochu si dát do těla.

Oslovil jsem Jendu, Turboše i Vencu, s myšlenkou na uspořádání vlastního triatlonu na Peci (správně bychom neměli říkat triatlon, ale X-Terra. Protože triatlon se jezdí na silnici a X-Terra se běhá i jezdí v terénu). Protože nebyli proti, pokračovali jsme v plánech a přípravách. Trochu na poslední chvíli jsme uspořádali první ročník Pecáckého Železňáka v roce 2013. Udělali jsme sice spoustu organizačních chyb (zkušenosti nebyly žádné) – hlavně při značení tratě. Ale bavilo nás to dost. Nejdůležitější bylo, že to bavilo i závodníky. Pokračovali jsme tedy v dalších ročnících (letos bude čtvrtý) a snažili se pokaždé zlepšovat v organizaci. Závodníků postupně přibývá. Ale nechceme z Železňáka dělat  monstr akci. Navíc jsme limitováni velikostí rybníka Mlýneček i požadavkem CHKO Český les na počet startujících.

Železňák je a zůstane určený pro amatéry. Jsme velice rádi, že přijedou i sportovci, kteří TT opravdu umí. Jeho úroveň to pozvedne. Ale hlavním účelem je to, aby si ho zkusili ti, kteří na triatlon cíleně netrénují. A pořád je to pro ně druh adrenalinu a zábavy. Soutěžení s lidmi na podobné úrovni. Měl by být i motivací k tréninku na další ročníky. I proto trasy Železňáka téměř neměníme. Abyste měli možnost porovnat, o kolik minut jste se od minulého ročníku zlepšili.

Pecácký Železňák je amatérský závod. Ale není snadný. 400m plavání není vůbec málo pro ty, kdo plavání netrénují. A těch je většina. Kolo je celkem kopcovité i rychlé. A Karlova pomsta je do kopce „trochu“ víc. Běh není dlouhý, ale hned na začátku je taky celkem pěkný kopeček. Není to prostě extrém, ale žádná procházka to taky není. Proto hluboce smekám přede všemi, kteří Železňáka dokončí, navíc ve slušném čase.

Nejvíc ze všeho nás těší, že vás baví na Peci závodit. Dokud budeme moct, dokud budeme mít dost kamarádů, kteří nám zadarmo pomáhají s organizací, a dokud to bude bavit vás i nás, budeme v triatlonu na Peci pokračovat.

Za všechny organizátory – Karel Vohradský (2016)