Rozcestník
Profile for Postopach Profile for Horsky Vudce Profile for konankr Profile for Šmudlí
Náhodné fotky
Karlštejn Příprava na svatbu Vlado ve smyku sesedá před depem jako první Na cestě k vrcholu

Tento výlet možná nastartoval moji zálibu v cyklo-turistice. Už se to stalo dávno a já měl v plánu konečně někam vyrazit na kole a to ne s nikým jiným než s mojí Zuzkou, tenkrát ještě přítelkyní a teď již manželkou. Nic lepšího než Karlštejn nepřipadalo v úvahu a to proto, že to bylo celkem blízko od našich bydlení. Článek je popisem trasy a tak si ji užijte podle sebe, pokud vyrazíte v našich stopách.

Výlet začíná na stanici metra Lužiny, kde jsem dříve bydlel. Stanice metra Lužiny byla po otevření nového úseku z Nových Butovic na Zličín a po otevření1 samotné stanice 11. listopadu 1994 vyhlášena za nejkrásnější stanici metra v roce 1995. Nevýhodou této stanice pro cyklisty je nutnost vyšlápnout pár schodů s kolem v ruce, i když je zde výtah, který však není určen pro přepravu jízdních kol. Po výšlapu z metra se ocitnete na sídlišti Lužiny, které bylo pojmenováno podle stejnojmenné malinkaté osady2 nacházející se nedaleko odtud, sousedící se starými Stodůlkami.

Od metra se vydejte směrem dolů do Centrálního parku Prahy 13, kde jsou velmi často pořádány akce pro děti i dospělé od kulturní zábavy až po sportovní vyžití různého druhu. Je zde také nepřeberné množství  míst a zákoutí, kde se nejen vaše děti mohou rozcvičit z vysedávání v metru, před výletem na Karlštejn. Parkem pokračujte směrem na západ okolo rybníčka, který je známý nejen svými hladovými kapry, kteří jsou schopni při krmení zdejšího vodního ptactva nejen odradit kachny od krmení, ale kvůli kousku chleba na souši i vyskočit z vody a za chlebem doskákat, ale také hasičskými závody, které pořádá vyhlášený Sbor dobrovolných hasičů z Třebonic. Dále pojedete stále po cyklostezce A13, pod mostem, okolo Kulturního domu Klein, který byl 10.října 2010 otevřen po rekonstrukci a mimo dobrou zábavu o kterou se tu starají především koncerty a divadelní představení, je také možné se zde dobře najíst a napít. V kulturním domě se také rok co rok vystoupení kapely Blue efekt s Vladimírem Mišíkem. Pojedete dál po A13 malebným parčíkem nazývající se Panskou zahradou, na jejímž horním okraji pramení Prokopský potok, který dále po proudu vytváří překrásné scenérie meandrů, kde je možné zahlednout ledňáčka říčního.

Po vyjetí kopečku se vydáte vlevo po cyklistické stezce ŘE-HL okolo kostela sv. Jakuba, který je dominantou Stodůlek. Každým rokem sem kostel láká mnoho místních lidí nejen křesťanů a to především na Půlnoční mši Vánoční. Pojedete také okolo dlouhou dobu nefunkční umělé laguny se sochou koupající se dívky. U obchodního domu  Paprsek se napojíte na cyklostezku A34. Za nedlouho vás čeká frekventovaná křižovatka (!), přes kterou se vydáte rovně. Dál po cyklostezce je možné vidět a také navštívit středověký skanzen Řepova. Tento skanzen byl otevřen v roce 2002 a jedná se o repliku osady ze 14. století, která se stále rozrůstá. Můžete se zde podívat, jak se ve 14. století v této oblasti žilo a navštívit středověkou krčmu. Na konci cesty se dejte vlevo po A12 do Řeporyjí, jejichž název vnikl dle pověsti, která vypráví o mniších Cisteriánského kláštera, kteří zde dobývali kořen léčivé rostliny řepíku (řepo-ryjci). Z náměstí v Řeporyjích se dáme po cyklostezce 0013 přes koleje směr obec Ořech.

Přejedete Pražský okruh a jste v obci Ořech, která již nepatří k Praze. Ořech je již od dob pravěku, velmi často obývanou oblastí. Důkaz velmi vzdálené historie tohoto místa byl potvrzen při úpravě velkostatku (dnes č.p. 27), když byly nalezeny zlomky keramiky, pocházející ze sídlištních objektů knovízské kultury (1200 – 800 př. n. l.). V obci také, žil a tvořil český kněz a spisovatel Jindřich Šimon Baar v letech 1895-1897. Kdybyste dál pokračovali na konec obce, tak narazíte na Lanové centrum, kde si můžete zablbnout ve výškách. My však na konec obce nedojedeme a v obci odbočíme na Chýnice stále po cyklostezce 0013. Serpentinami sjedeme do obce Chýnice, které, když vznikala, byla obklopena 3 rybníky. Dnes už ani jeden z nich neexistuje, ale na místě pomníku chýnických občanů padlých v obou světových válkách, můžete uctít památku padlých, ale také Horního rybníka, který před 1. světovou válkou zde byl4. Z Chýžice zase do kopce po cyklostezce 0013 (cyklostezkou pojede až na Karlštejn), na kopci se klidně zastavte u stromu a pokud budete mít zde štěstí, tak si zaskočte do pole zakousnout do nějaké té kukuřice, jako tenkrát já s mojí přítelkyní. A zase dolů do obce Kuchař. Podle pověsti, když Karel IV jezdil Mezi Prahou a Dušníkem (dnešní Rudná u Prahy), cesta to byla krásná, samí les, a louky. To však vadilo jednomu Kuchaři, který s královskou výpravou jezdil a který se také neustále rád ukazoval před dívkami se svými krásnými vlasy. Neustále otravoval, až mu král nakázal se na cestě usadit a starat se o jeho výsost jako kuchař. Kuchař zde založil krčmu a posléze, i jeho početné děti, osadu. Do dnešních dob zde žijí potomci tohoto královského kuchaře5.

Z obce Kuchař pak dále pokračujte po cyklostezce, která vás zavede do malebné obce Trněný Újezd, z které poté po cyklostezce sjedete z kopce do obce Mořina. Na křižovatce z Trněného Újezdu dbejte opatrnosti, napojujete se na frekventovanější silnici. V Mořině je možné se zastavit jedné z několika dobrých restaurací, které z Mořiny vytváří jeden z cílů výletů okolí Karlštejna a Velké a Malé Ameriky. V Obci stojí původně gotický kostel sv. Stanislava založený samotným císařem Karlem IV. v roce 1353, který byl v 18. století barokně přestaven. Je zde také židovský hřbitov s nejstarším náhrobkem z roku6 1741.

V obce se dáme hned první odbočkou po cyklistické stezce doprava a projedeme celou obec a na konci obce se přichystáme na pořádný sjezd až skoro k hradu Karlštejn. Při sjezdu mě tu tenkrát píchla včela do krku tak hlavně mějte zavřenou pusu. Dojede až na náměstíčko pod hradem. Všude na vás budou koukat hospůdky, občerstvení a obchůdky se suvenýry, která budou lákat a lákat. Je tu krásně.

Cestou k hradu je pak zakázána jízda na kole proto prosím se sedněte z kola a užívejte si atmosféru podhradí. Až dojdete k hradu, jste v cíli vaší cesty. Projděte si jak veřejně přístupnou část hradu se studnou tak také určitě jeden z okruhů, jen v případě pokud se bude chtít podívat do kaple sv. Kříže, kde se uchovávali říšské a později české korunovační klenoty, je nutné se dopředu objednat, což je trošku složitější, když nevíte, v kolik přesně na hrad dorazíte, když jste tu na kole. O hradu Karlštejn, toho je známo hodně a tak se nebudu rozepisovat o hradě, ale jen vás tu nechám nasávat atmosféru života na Karlštejně. V podhradí je dále možné navštívit Muzeum Betlémů a Voskových figurín.

Karlštejn

Doufám, že se vám Karlštejn líbil, ono by to asi ale divné kdyby se vám nelíbil, ale pojeďme zase zpět, ať někde po cestě nezatmíte. Cestou zpět pojedete zase směr Mořina, ale jinou cestou když sejdete zpět z hradu na hlavní cestu, která vede obcí Karlštejn tak se dáte směrem do kopce. Kopec je zdlouhaví, ale na kopci vás čeká odměna – pojedete naopak z kopce 😀 až do Mořiny, kde se dáte na křižovatce vlevo. Po hlavní silnici dojedete až na konec obce a za cedulí Mořina se dáte rovně vlevo. A jedeme na Velkou Ameriku trošku do kopce a jsme nahoře. Ohlížení za sebe, když jsme stoupali s přítelkyní tento kopec, si velmi dobře pamatuji, Ten výraz v její tváři, že až mě dožene, tak mě snad asi zabije. Chtěla totiž jet zpět vlakem a nakonec se rozhodlo, že pojedeme i zpět na kole. Dnes, ale ráda, že jsme jeli na kole i zpět. Zde se určitě zastavte – je tu krásně. Do Velké Ameriky se dostat až dolů nicméně je to dost nebezpečná cesta přes ostnaté dráty a po lanech, navíc se do lomu nesmí a vstup je pod pokutou 5000 Kč. V létě je tu však docela plno, jsou tu fronty na slezení a zase opětovné vyšplhání :D.

Nyní nás čeká klidná cesta malými obcemi, které nás tak trochu zavedou na venkov, kde život nikam nespěchá a klid tu odpočívá a vyhřívá se na každém kousku země. Projíždíte postupně obcemi Kozolupy, které z části patřili ke hradu Karlštejn za dob Karla IV7, Lužce, kde je v současnosti opravován zámek patřící za své největší slávy Augustiniánům. Zámek, který po Augustiniánech převzalo JZD, začal chátrat, až do roku 2000, kdy zámek zařazený na seznam nejohroženějších památek, převzal současný majitel, který postupem času dává zámku původní podobu8. Zámek je možné po domluvě navštívit, ale v zámku se dodnes téměř nic nezachovalo. Pokračujeme dále po cestě lemované ovocnými stromy (zastavení a ochutnání přijde v teplých slunečních dnech k duhu) na Vysoký Újezd. Ve Vysoké Újezdě byla po roce 1700 přestavěna původní tvrz na zámek rodem Šliků. Později byl jednopatrový zámek přestavěn v novorenesančním stylu a také zde pod JZD následně chátral. V roce 1990 byl poté v rámci restituce vrácen posledním majitelům a nyní stále čeká na rekonstrukci9.

Pokračujeme dál po hlavní silnici do obec Mezkyň, kde se dobýval od roku 1850 celých 119 let kamenický jíl. Kvalitní bílá malířská hlína z Mezouně byla později zpracovávána i v Mezouni a místní výrobny byly později oceněny na nejrůznějších výstavách. Z Mezouně pokračujeme sjezdem do Tachlovic. Po cestě se koukejte, jestli už nejsou zralé hrušky, moc dobře tu chutnají:D. Tachlovice jsou známy jako oblast širokého výskytu zkamenělý pravěkých živočichů, které se zde asi před 440 miliony lety vyskytovali, díky tomu, že zde rozkládalo mělké tropické moře, které se hemžilo právě pravěkými živočichy. Významné objevy zde provedl známý paleontolog Joachim Barrande, jehož nálezy z této oblasti je možné vidět v Národním muzeu. Dokonce jsou po Tachlovicích pojmenovány také fosilní korály Favosites tachawitzenis a plži Tachloconcha interrupta. Podle Tachlovic je také pojmenována důležitá geologická anomálie – Tachlovický zlom10.

Dále pokračujme přes obec Dobříč do Obce Zbuzany, kde je možné navštívit restauraci a občerstvit se na konci naší cesty (Zbuzanský dvůr). Můžu jen doporučit, tenkrát mi tu zde chutnala točená Kofola. Pro milovníky starých aut je ve Zbuzanech také možné navštívit Automuzeum Praga. Dále nás cesta vede až na Ořech a teď se už k metru Lužiny vrátíme po stejné trase, jako jsme vyjížděli.

Vyjížďka nás ve vedru docela vyčerpala, ale stromy obsypané sladkým ovocem nám zpříjemnily cestu. Chtěl bych trasu na Karlštejn ještě někdy podniknout, tak se můžete těšit nové informace o cestě na Karlštejn, třeba pro někoho hezčí, než je tato, kterou jsem v současnosti se svou snoubenkou podnikl. Výlety nejen na kole nám také ukáží, jak moc jsou vztahy pevné, a když to vztah zvládne, tak ho to posílí. Neseďme tedy doma a vylepšeme tak rozvodové statistiky v ČR.

1)http://cs.wikipedia.org/wiki/Lu%C5%BEiny_(stanice_metra_v_Praze)

2)http://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%ADdli%C5%A1t%C4%9B_Lu%C5%BEiny

3)http://www.obecorech.cz/z-historie-obce/d-44638/p1=213

4)http://www.chynice.cz/historie-obce/d-9383/p1=2021

5)http://www.vysoky-ujezd.cz/engine.php?group=historie_kuchar&;akt_page=1

6)http://cs.wikipedia.org/wiki/Mo%C5%99ina

7)http://cs.wikipedia.org/wiki/Kozolupy_

8)http://www.luzce.eu/

9)http://www.hrady.cz/?OID=3989

10) http://www.tachlovice.cz/


 

Konankr

Konankr

Jsem obyčejný ženatý kluk, který se věnuje organizaci výletů všeho druhu a je pro každou srandu. Věnuji se Geocachiungu od roku 2011 a mými koníčky jsou hlavně organizování sportovně turistických akcí a psaní cestopisů z cest, dále poté cyklistika, treky na horách, běhání, posilovna, plavání, příroda, zvířata a pouštění se do bláznivin typu - prolézání kanálů v Praze, absolvování Spartan race a obecně překonáváním sám sebe. Jinými slovy prostě Outdoor. Člověk nemá sedět doma na zadku u televize, či se poflakovat po hospodách, či užívat si luxusu na úkor poznání života okolo sebe. Je důležité se nebát a vystoupit z komfortní zóny, protože až tam začíná život.

More Posts - Website

Follow Me:
Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *