Rozcestník
Profile for Postopach Profile for Horsky Vudce Profile for konankr Profile for Šmudlí
Náhodné fotky
Solvayovy lomy V kostýmech CIMG3867a 023_Stopujeme směr Selfoss

Nápad vyrazit na Island jsem měl již řadu let a tak po Thajsku, které si vybrala Zuzka, přišel na řadu můj výběr. Hned jsem tak věděl, kam pojedeme – na Island. Nápad jsme předhodili před řadu kamarádu a známých, až se nám vytvořila celkem početná skupinka zájemců, kteří pojedou s námi. Jenže zájemci odpadávali a odpadávali, a tak když jsme zbyli již sami, tak jsme nelenili a na konci února jsme koupili letenky. Asi kdybychom koupili dřív, měli bychom levnější letenky, ale cena za zpáteční letenku asi za 8 500 Kč se zavazadlem od Germanwings z Berlína do Keflaviku (na jediné mezinárodní letiště na Islandu), nám přišla dobrá. Pojištění jsme nechali zařídit přímo při koupi letenky u německé pojišťovny. Celkem nás to vyšlo asi 9 500 Kč. Letenka byla od 2.7.2015 do 20.7.2015.


Výbava na Island a další postřehy

Po koupi letenek už nebylo cesty zpět, a tak jsme se začali pomalu připravovat na překrásný Island. Bylo nám hned jasné, že je tam draho a podle vyprávění přátel jsme dospěli k názoru, že budeme kempovat ve vlastním stanu a stopovat.

001 Mapa

STAN – Vyzjistili jsme, že by nám náš stan JUREK TRAMP 3 měl stačit. Plánovali jsme i přechody hor (Landmannalaugar-Portsmörk-Skogarfoss – asi nejoblíbenější a nejlepší na Islandu, není zde nouze o Čechy :D), kde by nás mohlo i počasí hodně překvapit. Pro jistotu jsem stan ještě před odjezdem natřel z vnější strany impregnací Fabsil GOLD na stany. Výborná věc je předsíňka, která v tomto typu stanu výborně posloužila pro vaření pod stanem za deště a větru.

SPACÁKY – Použili jsme ty, které jsme měli doma – Husky (komfort -4st.C, extrém -10st.C), a Hannah hiker (komfort +6st.C, limit +2st.C, extrém -14st.C). Jen obecně k vhodnosti spacáku: limitní hodnota pro ženy je teplota komfort a pro muže teplota limit. Hannah byl pro mě dostačující, ale ráno mě občas zábly nožičky :D, to však rychle vyřešil ranní teplý čaj ;).

KARIMATKY – jsme chtěli skladné, a aby dostatečně izolovaly od studené země. Já už měl doma ideální, levný typ SOLEWA o tloušťce 2,5 cm, který byl dostačující, ale poslední dvě noci se mi stala samonafukovačka také samovyfukovačkou :D. Zuzce jsem tak dlouho vybíral, až jsem vybral to, co by se líbilo mně – PINGUIN SHERPA 38. Jedním slovem SUPER. Asi si ji koupím taky :D.

POLŠTÁŘEK – je výhodné mít něco pod hlavu, pro lepší komfort, což mě trklo těsně před odjezdem a tak jsem narychlo koupil nafukovací polštářky za 59 Kč/ks. Stačí doopravdy něco malého pod hlavu.

BATOHY – doporučuji si zkusit zabalit batohy tak týden před odjezdem. Náš plán vejít se do batohů – PINGUIN EXPLORER 75L a Solomon SKY 38L, byl zhatěn, při prvním tetrisováním věcí do batohů. Kamarád Michal nás zachránil. Půjčil nám KARIMOR JAGUAR 55-75L a to už bylo dostačující. Oba dva batohy bych rád pochválil. Plnily svoji funkci a dobře se nosily.

DALŠÍ VYBAVENÍ A POSTŘEHY

Plynová kartuše – bez plynové bomby – do letadla vám plynovou bombu nevezmou a na Islandu stojí podobně jako u nás a seženete ji na každé benzínce

Nádobí – postačí základní sada ešusu (2 kastroly), jedna sada odlehčených příborů (my měli 2 sety), 2 hrníčky (plastové kalíšky), houbička, utěrka, zapalovač (stačí, když pouze škrtá), švýcarský nůž

GPS navigace (děkujeme Martinovi za půjčení)

Trekové hole (při přepravě letadlem je nutné mít vše uvnitř batohu – i hole!!!)

Power bank – rozhodně se jedná o výborného pomocníka, sice elektriku najdete všude, ale také se téměř všude za ni v kempech platí (ADATA PV110 – v té době asi nejlepší poměr cena/výkon)

Nabíječky na elektronické přístroje – pokusit se o co možná největší redukci kabelů. Většinou nepotřebujete nabíjet vše najednou

Nabíjecí baterie – není potřeba, GPS navigace mi vydržela na troje sady tužkových baterek (navigaci, jsme používali jen v nutných případech), baterie se dají koupit na Islandu a nejou až tak drahé

Mobilní telefony s navigací, fotoaparát (kompakt – někdo by řekl, taková škoda, ale my nejsme žádní fotografové – hlavní je, abychom si Island užili my), outdoor kamerka (nedám na ni dopustit SJ4000 – zdařilá levná napodobenina GoPRO)

Lékárnička – v lékárničce jsme měli dezinfekci, náplasti, nůžky, cucací bonbóny proti bolesti v krku, širokospektrální antibiotika, algifen, endiaron, framikoinovou mast, olfengel, zodac, paralen, obvaz, sterilní jehlu, nouzovou záchrannou ALU deku. Naštěstí jsme nic z toho nepotřebovali. Dále jsme měli také aquatabs pro čištění vody z řek pro pití, které jsme nepotřebovali, pitná vode je na Islandu na každém rohu.

Jídlo – Rychlé večeře, čínské polévky, sáčkové polévky, ovesná kaše s ovocem (různé druhy), čaje, knackerbrot, tatranky, müsli tyčinky, flapjacky, corny, šumivé tablety – céčko, hořčík, sůl/pepř (nebylo potřeba), oregano si s sebou neberte, roste všude na Islandu :D,

Pas (stačí občanka, Island je v Shengenu), kartička pojištěnce

Platební karta – kartou tam můžete zaplatit téměř všude i např. ve špatně přístupném Landmannalaugaru, kde můžete pozorovat pobíhající prodejkyni z malého obchůdku, hledající signál se zdviženou rukou, v níž drží platební terminál :D. Měnili jsme asi 200 dolarů na letišti a bylo to zbytečné moc. Jediné místo, kde se nedá platit kartou, jsou autobusy státního dopravce (S), v některých autobusech (S) se ale platit kartou dalo.

Průvodce po Islandu – máme odzkoušený od Rough guides (kvalitní průvodce s podrobnými mapičkami (revize rok 2013)), ceny však v průvodci neodpovídaly, počítejte s vyššími částkami, než je v průvodci!!! Co se týká map, tak nejlepší a většinou zadarmo seženete v infocentrech, popřípadě přímo v kempech. V infocentrech a kempech dále můžete sehnat informace o odjezdech autobusů do různých částí Islandu. Počítejte s pořádnou pálkou (např. Bus z Víku do Hvolsvöluru vyšel na 700 Kč za osobu – to jsme chtěli zjistit, jak jsou autobusy drahé). Jsou rozdíly v ochotě v info centrech, info centrum ve Víku (za jedna), info centrum ve Skaftafellu (za tři).

Relativně levné nákupy potravin – jelikož se nám nepodařilo dlouho narazit na obchod Bónus s růžovým čuníkem v logu, tak jsme obchody ze začátku ani nenavštěvovali. Jinak Bónus je nejlepší variantou pro nákupy. Co my jsme si kupovali – toustový chléb (hodně drahý – půlka vyjde na 60-80 Kč), sladký zatočený šnek ohromných rozměrů s polevou (50 Kč) – je ale dobrý, Cotagge (Cotasela) cena asi jako u nás, tuňák v konzervě asi jako u nás, skyr (něco mezi jogurtem a tvarohem) – výborný a hutný je dražší, výborná čokoláda Sirius (místní) 150g (50 Kč). Máslo relativně levné, jen ho prodávají ve velkých množstvích; Sýr – nejmenší balení 400g (drahé) a maso (drahé). Bónus je určitě v Hveragerdi, Reykjavíku, už si dále nepamatuji, kde jsme ho viděli.

Kempy – Vybavenost kempů je srovnatelná, ceny a servis se však liší. Např. Výborné kempy s rodinnou atmosférou a nižšími poplatky za ubytování pod stanem jsou ve Skogarfossu, Hveragerdi (v ceně je i sprcha, vařič, zbylé jídlo, plynové bomby od jiných kempařů), Vestmanské ostrovy (v ceně je i sprcha, vařič, rychlovarná konvice, toustovač, zbylé jídlo, plynové bomby od jiných kempařů). Další kempy jsou již dražší a některé kempy si počítají 500 ISK (cca 100 Kč) za 5 minutovou sprchu. Pro koupel je lepší zajít do místných termálních bazénů, kde vás vstup vyjde okolo 600 ISK (cca 120 Kč) za osobu neomezeně. Více o kempech v cestopisu.


Další >>


 

Konankr

Konankr

Jsem obyčejný ženatý kluk, který se věnuje organizaci výletů všeho druhu a je pro každou srandu. Věnuji se Geocachiungu od roku 2011 a mými koníčky jsou hlavně organizování sportovně turistických akcí a psaní cestopisů z cest, dále poté cyklistika, treky na horách, běhání, posilovna, plavání, příroda, zvířata a pouštění se do bláznivin typu - prolézání kanálů v Praze, absolvování Spartan race a obecně překonáváním sám sebe. Jinými slovy prostě Outdoor. Člověk nemá sedět doma na zadku u televize, či se poflakovat po hospodách, či užívat si luxusu na úkor poznání života okolo sebe. Je důležité se nebát a vystoupit z komfortní zóny, protože až tam začíná život.

More Posts - Website

Follow Me:
Facebook

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

2 Responses to Island 2015 (Stopem)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *