Cyklo výbava
Při plánování trasy je nutné vybrat vhodnou trasu pro vaše kolo. Když tedy jedete po nezpevněných cestách a po cestách, které jsou spíše pěšinami, není vhodné kolo silniční, ale to všichni víte. Vybíráme tedy cesty podle toho, jaké máme kolo a podle toho, také jak zdatní jedinci jsme.
Blatníky – Aktuálně vlastním SKS X-BLADE II 28-29 a jsem s nimi spokojený a myslím, že se jedná o špičku, ale každý má jiný názor. Mám je na trackové kole a vypadají trošku maximalisticky. Důležité je, aby blatníka z kola nepadaly a byly umístěny v dostečné výšce na koly.
Odrazky (ve výpletu, přední bílá, zadní, na pedálech) – Pokud vyjedete na silnici, je nutné, abyste odrazky měli a to především při jízdě v noci kvůli vaší bezpečnosti, důležité jsou hlavně odrazky ve výpletu a zadní odrazka a pedálové odrazky.
Osvětlení kola – V ČR jsou světla povinná za snížené viditelnosti, nicméně v zemích jako je např. Rakousko je toto vybavení nutné (mít ho alespoň sebou ve výbavě po celou dobu jízdy na kole).
Zvonek – zvonek není bezpodmínečně nutný, ale v místech s častým pohybem chodců, kolečkových bruslařů a jiných cyklistů se hodí.
Tachometr – V dřívějších dobách se jednalo o vymoženost bohatších cyklistů, dnes se jedná o poměrně dobře dostupnou techniku, která informuje o různých údajích, které se nám především při delších trasách mohou hodit a kdo by se nechtěl třeba pochlubit, kolik toho ujel a kolik jel z kopce a jakou má průměrnou rychlost.
Stojan kola – Jedna z věcí, která není tak potřebná, ale tento doplněk kola se hodí při geocachingu. Kam položit kolo, když zrovna potřebuju hledat kešku. Opřít o strom? O strom se kolo může pošrábat. A když máme kolo naložené spacákem, či jinými věcmi je nepříjemné kolo neustále zvedat ze země.
Držák na kolo – Tato věc se hodí na dlouhé několika denní výlety, kde nemáte technickou podporu, která vám bude vozit vaše věci autem do cílové stanice. Existuje nepřeberné množství držáků na kolo s různými taštičkami, tak není problém si z této nabídky vybrat. Navíc vše tahat na zádech není nic pohodlného na dlouhých výletech, jen dejte při jízdě pozor na to, že kolo máte těžší a jinak zatížení přední a zadní kolo.
GPS navigace – Dnes už existuje řada GPS navigací přímo na kolo s držákem, nicméně je to podle mě neustále poměr drahá záležitost a navíc spoléhat se jen na navigaci nemusí být výhoda. Stačí přeci sledovat cestu a mít po ruce mapu. Levnější variantou jsou navigace v mobilním telefonu.
Berany či rohy na kolo – Jedná se v současnosti o poměrně rozšířený prvek na kola a to z toho důvodu, že umožňuje měnit polohu rukou pro různé typy terénu a umožňuje lepší nášlapy na pedály a dále při dlouhých vyjížďkách také umožňuje v jiných polohách rukou jejich úlevu.
Držák na láhev – Jedna ze základních věcí, která by na kole neměla chybět. Doplňování tekutin, je velmi důležité, obzvlášť při velmi náročných tratích a při nesnesitelném vedru.
Vybavení na cyklo výlety
Lékárnička – Jedna z důležitých věcí, které by neměla chybět v žádné výbavě, ať podnikáme výlet na jakémkoli dopravním prostředku, nebo pěšky. Obsah lékárničky: Obvaz hotový s 1 polštářkem, obvaz hotový s 2 polštářky, trojcípý šátek, náplasti s polštářkem, náplast hladká (cívka), škrtící obinadlo pryžové, plastová rouška, Rukavice pryžové (latexové), nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty, isotermická fólie, desinfekční ubrousky (nebo jiný dezinfekční přípravek), příručka první pomoci, zavírací špendlík, další léky především proti průjmům, alergiím (může dojít v přírodě k bodnutí např. také sršněm), přípravek na vypláchnutí očí,… lékárničku si ale každý člověk dovybaví na základě toho, co ho na cestě může potkat.
Helma – Jedná se o důležitou a hlavně povinnou výbavu pro děti. Osobně si však myslím, že by helma měla být povinná pro všechny cyklisty bez rozdílu věku. Jedná se o hodně důležitý bezpečnostní prvek, který by měl cyklista nosit. Vím, že helma může život zachránit. Co se týká výběru helmy, tak je to jednoduché, všechny helmy splňují bezpečnostní prvky. Důležité při výběru helmy je především to, aby vám sedla a to nejen z hlediska jak vám sluší, i když to je asi hned druhý nejdůležitější prvek při rozhodování, jakou helmu si koupit, ale musí hlavně na hlavě držet.
Sluneční nebo cyklistické brýle – Je důležité, aby brýle dobře seděly na nose a nemohly tak lehce spadnou. Terén je v plný nerovností a tak by neměli spadnout z nosu na každém výmolu, či kamenité cestě. Brýle s výměnnými skly jsou výhodou, každý den přeci nesvítí sluníčko. (Nezapomeňte si občas brýle vyčistit, ať nepřijdete o tu krásu okolo vás.)
Cyklistické rukavice – Rukavice na kolo, jsou poměrně důležité a to nejen z toho důvodu, že tlumí otřesy, ale také, při nějaké kolizi mohou zabránit odřeninám – vím z vlastní zkušenosti. Dnes se dají sehnat jak prstové (do chladného počasí) nebo bezprsté.
Láhev na kolo – dnes existuje, široká řada lahví různých objemů. Já jako velmi žížnivý člověk doporučuji litrové lahve. Láhev na kolo hlavně slouží k rychlému doplnění tekutin například i při samotné jízdě na kole. Doporučuji láhve plnit pouze čistou vodou a to nejen z hygienických důvodů, ale voda je také poměrně lehké pití a nezpůsobuje na kole pocit těžkosti. Dát si něco plného energie je většinou možné v kde jakém restaurační zařízení.
Cyklistické kalhoty – Pro někoho možná trošku diskutabilní cyklistický doplněk, který má však smysl, pokud vás cyklistické kalhoty nějakým způsobem neomezují. Osobně nemám takovou tu stahovací legínovou verzi vůbec rád. Dnes se však dají koupit cyklistické kalhoty, které mají odnímatelnou vnitřní část a vypadají na mužských hezky.
Cyklistický dres – Cyklistický dres své výhody má, ale stačí si vyjet v kde jakém sportovním tričku.
Pláštěnka či jiná nepromokavá bunda – Pláštěnku je dobré mít neustále u sebe, počasí se může v určitých lokalitách hodně měnit. Nicméně když vás na kole přepadne pořádná průtrž mračen a vy potřebujete jet ještě pořádný kus cesty, tak vám ani pláštěnka moc nepomůže, nedej bože, když v lijáku píchnete :D.
Náhradní duše – určitě jste v životě na kole někdy píchli, tak víte, jak je důležité mít náhradní duši sebou.
Náhradní ventilek – uchází vám kolo? Zkontrolujte si, jestli to není náhodou ventilkem, než začnete sundávat duši. Výměna špatného ventilku za nový je jednoduší, jak vyměňovat celou duši.
Lepení na duši – snadno k dostání jsou také sady pro lepení duše, v některých případech je rychlejší možná provést lepení duše, ale já osobně doporučuji výměnu duše a lepení staré duše nechat na doma na daleko lepší klimatické podmínky a klid.
Pumpička na kolo – No bez pumpičky tu duši nenapumpujete, takže nezapomenout na pumpičku. Zde je však problém jak najít vhodnou pumpičku, která bude malá a zároveň bude kvalitní na to, aby nebyl problém kolo nafouknout. Zde je však těžké poradit, proto je dobré si pokud možno pumpičku odzkoušet.
Nářadí na kolo – v dnešní době seženete v každém obchodě se sportem, nějakou sadu nářadí na kolo, většina sad nářadí je tak uzpůsobena, že jste s ní schopni rozebrat celé kolo a dát ho také dohromady.
Mapa – jedna z nepostradatelných věcí, která by neměla chybět především, když jedete do míst, kde to neznáte. Pomůže vám za jakékoli situace, jak vyřešit problémy na trase. Doporučuji cyklo mapy, které také informují o náročnosti terénu a vypovídají tak o úsecích, které je lepší jet na horském kole než na silničním.
Tak a můžeme vyrazit na cyklo výlet!
(Všimněte si, kdo zase nemá helmu!) 😀
One Response to Cyklo výbava